Корупцията се крие на всички нива и за това няма гаранцията за успех в борбата с нея. Подходът да тръгваме с големи очаквания е характерна за нашата управленска култура. Ако се разбие системата за анализ с новия орган, това ще бъде поредната грешка. Това каза пред БНР ген. Румен Миланов, който е бивш шеф на БОРКОР, НСБОП, НСО, МВР, а в момента и преподавател. Повод за неговия коментар е оповестената Стратегията за създаване на нов антикорупционен орган.

На въпроса защо създадените досега структури за борба с корупцията не са дали очаквания резултат, ген. Миланов заяви:

"БОРКОР не успя да работи, защото нямаше управленска воля той да работи. И по-важното, не се изградиха и не функционираха тези информационни потоци от министерствата и обратната връзка - към тях за реагиране в областта на законодателството и практиките", каза ген. Миланов.

"Не зная дали с този орган ще успеят да го направят, но въпросът е да има рационално решение. Да не направим поредното представяне за пред Брюксел. Всичко се крие във волята да се минимизират негативните процеси. Не работим достатъчно организирано по отношение на превенцията на корупцията и по този начин даваме възможност слабостите на хората да се развихрят", каза генерал Миланов.

Бившият директор на БОРКОР е скептичен за даването на награди на гражданите, подали сигнал за корупция, които да получават процент при осъдителна присъда.

"Възможно е и това да проработи, но ако ние само разчитаме на сигналите от гражданите... Нима има малко сигнали? Веднага може да сработи и другият механизъм - да се подава сигнал за конкурент. Няма да има осъдителна присъда, но машината ще е "смляла" моя конкурент", заяви бившият шеф на антикорупционния орган.

Както днес стана ясно до 1 януари 2016 г. ще бъде открит нов антикорупционен орган, който ще се бори с корупцията по високите етажи на властта.
Той ще обединява структурите на БОРКОР, Сметната палата, Комисията за предотвратяване и установяване конфликт на интереси и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.