Ръководството на "Ред, законност и справедливост" се обяви против решението на Министерски съвет за спешно отпускане на финансова помощ за две пострадали наскоро джамии.

Припомняме, с разпореждане на премиера Борисов МС отпусна 25 хиляди лева за възстановяване на горелите преди два дни джамии в Никопол и Благоевград.

Светкавичната реакция за възстановяване на мюсюлманските молитвени домове е необяснима на фона на състоянието, в което се намират стотици християнски духовни средища навсякъде в България, подчертават от РЗС.

Министърът без портфейл Божидар Димитров, активно ангажиран с финансовата помощ за джамиите, също би трябвало да е наясно за крайно нуждаещите се от помощ български църкви, се казва още в изявлението.

Дават се примери с повредената от земетресението в Стражица църква на с. Горски Сеновец, която чака пари за спешен ремонт от 1986 г., както и църквата „Св. Св. Кирил и Методий" в с. Крапец, общ. Балчик.

Хората на Янев алармират, че пълно унищожение грози една от най-старите църкви в Европа - Червената църква край Перущица - „храмът от 353 година се руши песъчинка по песъчинка, тухла по тухла".

Стенописите й са иззети в Националния исторически музей, а постройка, издържала 17 века, безотговорно е оставена да ерозира.
Това не е достойно поведение нито на Национален исторически музей, нито на българското правителство, заявяват от РЗС.

Те припомнят, че по време на управлението на предишното правителство с мандатотосител ДПС българската държава е отпуснала от националния бюджет приоритетно средства за ремонти и възстановяване на джамии и молитвени мюсюлмански домове и в най-отдалечените краища на страната.

Към районите с мюсюлманско малцинство бяха насочени и приоритетно други бюджетни средства за пътища, инфраструктура и т.н, от които мнозинството от българските граждани бяха лишени.

Ръководството на РЗС настоява да бъде преустановена досегашната практика на ДПС, БСП и НДСВ да се взимат решения на парче, без ясен план и стратегия за възстановяване и съхранение на молитвените храмове и паметниците на културата в България.

Тези решения не трябва да се определят от политическата принадлежност на местни дейци и духовни лица.

РЗС настоява до създаване на концепция за културното и историческото наследство на България да бъдат спрени разходите за единични обекти.