Трябва час по-скоро да се намерят дипломатически инструменти за прекратяване на войната в Украйна. Това няма да стане с повече оръжие, няма да стане с изпращането на войски от държави членки на НАТО. Това заяви президентът Румен Радев, цитиран от БТА.

Държавният глава е на посещение в Унгария. Той даде съвместен брифинг с унгарския си колега Тамаш Шуйок.

Радев е категоричен, че прекратяването на войната ще стане с повече усилия за намиране на мирни решения. По думите му войната в Украйна остава голямо предизвикателство и големият риск за сигурността. Той отбеляза, че всеки ден, в който този конфликт продължава, означава загуба не само за Русия и за Украйна, но и за всички държави членки на ЕС. Президентът подчерта, че не трябва да се допуска разрастване на конфликта.

Снимка 666520

Източник: Президентство

По отношение на мигрантския натиск той посочи, че е общ ангажимент на страните членки на ЕС да се справят с този проблем. Ефективното разрешаване на мигрантския натиск може да стане само с ефективни, колективни механизми за опазване на общата ни граница, уточни Радев.

Българският президент изтъкна, че Унгария е важен икономически партньор на страната ни. По думите му стокообменът между двете страни вече е надхвърлил 2,5 млрд. евро. Държавният глава заяви, че наред с традиционни области на сътрудничество като търговията, банковото дело, се отварят и възможности за взаимодействие в областта на високите технологии. Президентът добави и че е обсъдено и сътрудничеството в областта на образованието и културата.

Той определи енергетиката като ключов елемент в икономическите отношения между България и Унгария. България ще продължи да бъде надежден доставчик на енергийни ресурси за Унгария, увери Радев. Президентът изтъкна, че се работи в насока за подобряването на енергийната свързаност със съседните на Унгария държави.

Българската инициатива "Солидарити ринг" за пренос на газ от Азербайджан бе първо подкрепена от Унгария, посочи той и подчерта, че страната ни е получила, благодарение на взаимното сътрудничество с Гърция и с Турция, достъп до седем терминала за втечнен газ в Средиземно море и достъп до газопреносната мрежа на двете държави.

Тамаш Шуйок също акцентира върху енергийната сигурност. България играе ключова роля в транзита на доставките на руски природен газ за Унгария. Ролята на България може да се засили в бъдеще в това отношение чрез внос на природен газ от Азербайджан и Турция. За нас това означава безопасен транспортен маршрут. За нас е важно транзитът на природен газ през България да остане стабилен и сигурен, отбеляза той.

Радев: Спирането на войните в Украйна и Газа е най-голямото предизвикателство

Радев: Спирането на войните в Украйна и Газа е най-голямото предизвикателство

Време е за дипломация, с икономически и военни средства не може да бъде постигнато нищо

Унгария остава ангажирана с пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген, заяви унгарският президент, допълват от пресцентъра на Президентството.

В рамките на посещението си президентът Румен Радев се срещна с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. Двамата отбелязаха приятелските двустранни отношения и културно-исторически връзки между България и Унгария, като Виктор Орбан оцени високо приноса на българската общност за развитието на страната. В разговора участваха българският министър на енергетиката Владимир Малинов и унгарският министър на външните работи и търговията Петер Сиярто. Сътрудничеството в сфери от взаимен интерес, както и теми от европейския дневен ред бяха обсъдени на срещата.

Партньорството в сферата на енергетиката е от ключово значение в двустранните отношения, заяви президентът Радев по време на срещата. Той допълни, че благодарение на политиката за диверсификация, България има осигурен достъп до резервиран капацитет на втечнен газ в Гърция и Турция, което създава възможности страната ни да си сътрудничи с други държави, включително Унгария. Със съвместни усилия България и Унгария могат да си партнират за гарантиране на енергийната сигурност в Централна и Източна Европа, заяви още Радев.

Снимка 666521

Източник: Президентство

Румен Радев и Виктор Орбан обсъдиха рисковете пред сигурността и негативните последици върху Европа в социално и икономическо отношение от войната между Русия и Украйна. Двамата подчертаха необходимостта от ефективни дипломатически усилия за преустановяване на военните действия и търсене на мирно решение на основата на международното право.

По време на срещата беше обсъдено и предстоящото унгарско председателство на Съвета на ЕС в периода юли-декември 2024 г. Радев и Орбан потвърдиха и подкрепата на България и Унгария за европейската перспектива на Западните Балкани като дългосрочен фактор за сигурността и просперитета на Европа. Румен Радев посочи, че за да бъде устойчиво, разширяването на ЕС следва да се базира на ясни принципи и критерии, като основен аспект е добросъседството и спазването на основните права на човека.