През август една от машините на ПАВЕЦ Чаира аварира. Този факт, в съчетание с плановата рехабилитация на други две съоръжения, извежда от експлоатация значителна част от мощностите на централата. В момента работата по ремонта е оптимизирана чрез прехвърляне на персонал от други мощности, съкращаване на отпуски и почивки и други мерки. Целта е ремонтните дейности да приключат до края на годината, увериха от ръководството на централата. Това ще осигури възможност за ускоряване и на рехабилитационните дейности, тъй като на площадката на централата не е възможно да се изпълняват дейности на повече от две машини едновременно.

ПАВЕЦ Чаира разполага с 4 агрегата с обща мощност 864 МW. Споразумението за рехабилитация на хидроенергийния комплекс Белмекен - Сестримо - Чаира е подписано през 2013 г. между ЕБВР (като администратор на средствата по МФК) и НЕК ЕАД. Споразумението е на обща стойност 42.48 млн. евро, от които 26.58 млн. евро - безвъзмездни средства по линия на МФК, уточняват от ресорното ведомство.

Спазването на сроковете при ремонтните дейности на авариралата машина на ПАВЕЦ Чаира и на тези в рехабилитация е от критична важност за електроенергийната система в контекста на предстоящия зимен сезон и растящите цени на електроенергията. Това каза министърът на енергетиката Андрей Живков, който инспектира на място хода на ремонтните работи.

Живков бе придружен от делегация на Европейската комисия, водена от заместник-генералния директор на ГД "Енергетика" Масимо Гариба, която е на мониторингова мисия в България за проверка на напредъка по изпълнението на проекти, финансирани по линия на Международния фонд "Козлодуй". Рехабилитацията на комплекса Белмекен - Сестримо - Чаира е един от тези проекти.

Припомняме, в средата на септември Асоциацията на индустриалните консуматори изразиха силно притеснение от значително покачване на цените на електроенергията и природния газ както у нас, така и на европейските пазари.

Преди месец на пазара на електроенергия при ценови равнища в сегмента "ден напред" от 335,51 лв./MWh. редица структуроопределящи енергоинтензивни предприятия временно преустановиха или намалиха дейността си.

В средата на август месец работодателите поискаха оставки на ръководството на БЕХ и на министерството на енергетиката заради скъпия ток за бизнеса, след като по-рано обявиха, че спират мощности, принудени от високите цени.

Шефът на АИКБ Васил Велев разкритикува плахостта на служебния министър Андрей Живков и неговия неуспешен опит да смени ръководството на БЕХ. Което пък ръководство обжалва в съда отстраняването си. От БЕХ категорично отричат да имат правото да регулират по някакъв начин цените и да се намесват на пазара.

Хиновски: Не можем да ограничим износа на ток

Хиновски: Не можем да ограничим износа на ток

Малките предприятия не могат да си купят енергията, която им е необходима