Европейският съюз няма да изпълни целта си да достави на Украйна един милион артилерийски снаряда и ракети до следващия март, заяви германският министър на отбраната Борис Писториус, цитиран от Ройтерс

Пристигайки на срещата на министрите на отбраната на ЕС в Брюксел, Писториус също постави под въпрос "реализма" целта да бъде поставена през март тази година с краен срок от 12 месеца.

Коментарите на Писториус са първото публично признание от високопоставен европейски министър, че целта няма да бъде постигната, въпреки че дипломати и официални лица изразяват скептицизъм насаме от месеци относно целта.

Целта беше определена в отговор на острата и продължаваща нужда на Украйна от 155-милиметрови артилерийски снаряди, които се превърнаха в ключов елемент в нейната борба срещу Русия, тъй като конфликтът се превърна в интензивна война на изтощение.

Европейският план за закупуване на снаряди за Украйна се сблъсква със законови пречки

Европейският план за закупуване на снаряди за Украйна се сблъсква със законови пречки

Не ясно и дали ЕС разполага с необходимия законов капацитет

"Не обещах един милион снаряда и това беше нарочно. Правилният въпрос, който трябва да бъде зададен, е дали един милион някога е бил реалистична цел", каза Писториус пред репортери.

"Имаше гласове, които предупреждаваха: "По-добре внимавайте, един милион се казва лесно, парите са налични, (но) продукцията трябва да е налице". Тези предупредителни гласове доказват правотата си точно сега, за съжаление", каза той.

Някои длъжностни лица още миналата година заявиха, че европейската промишленост не разполага с производствен капацитет, за да постигне целта.

Но някои също така твърдят, че все пак си струва да се постави амбициозна цел, която насърчава държавите да правят поръчки и компаниите да инвестират в увеличаване на капацитета.

Други министри, пристигнали на срещата, не потвърдиха думите на Писториус, но и не му противоречат.

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел каза, че блокът е предоставил повече от 300 000 артилерийски снаряда и ракети по първата линия на схемата, която включваше държави-членки на ЕС, доставящи от собствените си запаси.

Той каза, че фокусът сега е върху втория елемент от схемата - страните от ЕС, които поръчват нови снаряди от индустрията в рамките на съвместна инициатива за обществени поръчки. ЕС се опитва да получи по-добра представа за това колко снаряди ще бъдат изстреляни, каза той.

"Това е въпрос на взаимодействие между индустрията и държавите-членки. Работата е в процес", каза той пред репортери.

Европейската агенция по отбрана на ЕС съобщи в края на септември, че седем държави от ЕС са поръчали боеприпаси по схемата, но не предостави стойността или обема на поръчките, като се позова на поверителността.

Борел предположи, че част от проблема е, че европейската отбранителна индустрия изнася около 40% от продукцията си в страни извън ЕС.

"Може би това, което трябва да направим, е да се опитаме да пренасочим това производство към приоритета ни - това е Украйна", каза той.

Тиери Бретон, еврокомисарят по въпросите на индустрията, каза, че оръжейните компании напредват в увеличаването на производството.

Бретон заяви, че целта за увеличаване на европейското производство на 155-милиметрови снаряди до един милион годишно ще бъде постигната.

ЕС обещава да ускори доставките на оръжие за Украйна

ЕС обещава да ускори доставките на оръжие за Украйна

Тиери Бретон: Подготвяме се за война, която ще продължи още месеци, а може би и повече